Automatický vyvíjač dymu Natural
Údenie je jedným z najstarších známych spôsobov úpravy a konzervácie mäsa. Aplikáciou dymu na povrch výrobkov sa dosahuje žiaduca zmena ich senzorických vlastností, resp. sa baktericídnym účinkom dymu potláča nežiaduca mikroflóra na povrchu výrobkov a tým predlžuje ich trvanlivosť.
- Pre vytvorenie dymu vlastností optimálnych pre údenie potravín sa používa riadený automatický vyvíjač dymu, vďaka ktorému sú dosiahnuté konštantné výsledky údenia vo všetkých častiach zariadenia ako aj vo všetkých po sebe nasledujúcich výrobných šaržiach.
- Dym produkovaný týmto sofistikovaným spôsobom umožňuje dosiahnuť optimálne senzorické vlastnosti výrobku a minimalizuje tvorbu karcinogénov negatívne ovplyvňujúcich zdravie konzumenta, ktorá je typická pri nekontrolovanom „divokom" údení, resp. pri použití vyvíjačov dymu bez regulácie.
- Dym sa vyvíja tlením drevnej štiepky na špeciálnom rošte ohniska. Presná regulácia teploty sa zabezpečuje zapaľovaním elektrickej špirály, reguláciou prívodu vzduchu, reguláciou otáčok a cyklovania prehrabávača drevnej štiepky. Reguláciou parametrov zariadenia sa reguluje koncentrácia, hustota a množstvo dymu a dosahujú sa tak senzorické vlastnosti výrobku podľa požiadaviek zákazníka. Zariadenie je vybavené snímačom minimálnej úrovne drevnej štiepky v zásobníku, obsluha je upozornená na nutnosť jej doplnenia.
- Prevádzka je na rozdiel od iných konštrukcií vyvíjačov dymu veľmi spoľahlivá, nenáročná na údržbu a čistenie, tichá, bezpečná, bez nežiaducich vibrácií a opotrebovávania pohyblivých častí. Zariadenie je univerzálne a môže byť použité pri horúcom aj studenom spôsobe údenia.
- Drevná štiepka by mala byť z tvrdého dreva požadovanej veľkostnej frakcie, suchá, bez prachu, kôry, prímesí, nečistôt, uskladňovaná v suchom prostredí. Použitie zle uskladnenej drevnej štiepky páchnucej po plesniach, resp. potuchnutej sa negatívne prenáša do vône dymu a následne aj do vône a chuti výrobku.
- Používanie drevnej štiepky navlhčenej vodou (ako ho odporúčajú niektorí výrobcovia) je známkou konštrukčných nedostatkov vyvíjača dymu, resp. snahou kompenzovať jeho zlé fungovanie dané neschopnosťou regulovať parametre vyvíjania dymu pri optimálnej teplote. Vznikajúci dym s vysokým obsahom vodnej pary nedosahuje požadované senzorické vlastnosti, ani účinnosť údenia na povrchu údených výrobkov.